2018 Fixtures

Date Venue   Opponent Competition Result
02 Jun, 2:30 pm A East Coast Pre-Season 18 - 58
28 Jul, 2:30 pm A Taranaki Ranfurly Shield 78 - 00
04 Aug, 2:30 pm A Horowhenua-Kapiti Pre-Season 37 - 14
11 Aug, 2:30 pm A Hawkes Bay Saracens Pre-Season 62 - 12
25 Aug, 2:30 pm H Wairarapa Bush Heartland Championship 00 - 00
01 Sep, 2:30 pm A South Canterbury Heartland Championship 00 - 00
08 Sep, 2:30 pm H Wanganui Heartland Championship 00 - 00
15 Sep, 2:30 pm A West Coast Heartland Championship 00 - 00
22 Sep, 2:30 pm A East Coast Heartland Championship 00 - 00
29 Sep, 2:30 pm H Thames Valley Heartland Championship 00 - 00
06 Oct, 2:30 pm A King Country Heartland Championship 00 - 00
13 Oct, 2:30 pm H Buller Heartland Championship 00 - 00

2018 MITRE 10
HEARTLAND CHAMPIONSHIP DRAW
as at 19 June 2018 | Details subject to change
Kick off times may change if teams travel schedules dictate
Home team listed first


     
    

“VENUE’s Confirmed”

DATE
Kick off

Match

WEEK 1

25/08/2018

2.30pm

Home vs Away VENUE TOWN
Horowhenua.Kapiti Mid Canterbury Easton Park Foxton
King Country East Coast Rugby Park Te Kuiti
North Otago Buller Whitestone Contracting Stadium Oamaru
Poverty Bay Wairarapa Bush More FM Rugby Park Gisborne
Thames Valley West Coast Paeroa Domain Paeroa
Wanganui South Canterbury Cooks Gardens Wanganui

WEEK 2

1/09/2018

2.30pm

Home vs Away VENUE TOWN
Buller King Country Victoria Square Westport
East Coast Horowhenua Kapiti Whakarua Park Ruatoria
Mid Canterbury North Otago Ashburton Showground Ashburton
South Canterbury Poverty Bay Alpine Energy Stadium Timaru
Wairarapa Bush Thames Valley TrustHouse Memorial Park Masterton
West Coast Wanganui John Sturgeon Park Greymouth

WEEK 3

8/09/2018

2.30pm

HKP v SCB
9th Sept. @Westpac Stadium

Home vs Away VENUE TOWN
Buller Thames Valley Victoria Square Westport
East Coast Wairarapa Bush Whakarua Park Ruatoria
King Country North Otago Taumarunui Domain Taumarunui
Mid Canterbury West Coast Ashburton Showground Ashburton
Poverty Bay Wanganui More FM Rugby Park Gisborne
Horowhenua.Kapiti South Canterbury Westpac Stadium Wellington

WEEK 4

15/09/2018

2.30pm

Home vs Away VENUE TOWN
North Otago Horowhenua.Kapiti Whitestone Contracting Stadium Oamaru
South Canterbury East Coast Alpine Energy Stadium Timaru
Thames Valley King Country Boyd Park Te Aroha
Wanganui Mid Canterbury Cooks Gardens Wanganui
Wairarapa Bush Buller TrustHouse Memorial Park Masterton
West Coast Poverty Bay John Sturgeon Park Greymouth

WEEK 5

22/09/2018

2.30pm

Home vs Away VENUE TOWN
Buller West Coast Victoria Square Westport
East Coast Poverty Bay Whakarua Park Ruatoria
Horowhenua.Kapiti Wairarapa Bush Levin Domain Levin
King Country Wanganui Rugby Park Te Kuiti
South Canterbury Mid Canterbury Alpine Energy Stadium Timaru
Thames Valley North Otago Paeroa Domain Paeroa

WEEK 6

29/09/2018

2.30pm

Home vs Away VENUE TOWN
Horowhenua.Kapiti King Country Paraparaumu Domain Paraparaumu
Mid Canterbury East Coast Ashburton Showground Ashburton
North Otago West Coast Whitestone Contracting Stadium Oamaru
Poverty Bay Thames Valley More FM Rugby Park Gisborne
Wanganui Buller Cooks Gardens Wanganui
Wairarapa Bush South Canterbury TrustHouse Memorial Park  Masterton

WEEK 7

6/10/2018

2.30pm

Home vs Away VENUE TOWN
Buller Mid Canterbury Victoria Square Westport
East Coast Wanganui Whakarua Park Ruatoria
King Country Poverty Bay Owen Delany Park Taupo
North Otago South Canterbury Whitestone Contracting Stadium Oamaru
Thames Valley Horowhenua.Kapiti Paeroa Domain Paeroa
West Coast Wairarapa Bush John Sturgeon Park Greymouth

WEEK 8

13/10/2018

2.30pm

Home vs Away VENUE TOWN
Mid Canterbury King Country Ashburton Showground Ashburton
Poverty Bay Buller More FM Rugby Park Gisborne
South Canterbury Thames Valley Alpine Energy Stadium Timaru
Wanganui Horowhenua.Kapiti Cooks Gardens Wanganui
Wairarapa Bush North Otago Trust House Memorial Park Masterton
West Coast East Coast John Sturgeon Park Greymouth

WEEK 9

20/10/2018

Semi Finals for Meads Cup and Lochore Cup
LOCHORE CUP SEMI FINALS
2.30pm 5th ranked team from pool round
8th ranked team from pool round
2.30pm 6th ranked team from pool round
7th ranked team from pool round

MEADS CUP SEMI FINALS
2.30pm Top ranked team from pool round
4th ranked team from pool round
2.30pm 2nd ranked team from pool round
3rd ranked team from pool round

WEEK 10 – Finals for Meads Cup and Lochore Cup
LOCHORE CUP FINAL *28 October
TBC Home   Away
Winner Semi 1 Winner Semi 2

MEADS CUP FINAL *27 October
TBC Home   Away
Winner Semi 1 Winner Semi 2

*Date subject to Operational and Broadcasting logistics
** Televised live on Sky Sport